1. Haberler
  2. Genel
  3. DASK yerine Zorunlu Afet Sigortası ZAS geliyor

DASK yerine Zorunlu Afet Sigortası ZAS geliyor

featured

Türkiye’yi yasa boğan, Kahramanmaraş merkezli 11 ilde etkili olan depremler Türkiye’de yeniden deprem gerçeğini hatırlattı. Son aylarda yaşanan seller sonrası yaşanan kayıplar da çok fazla olunca 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan büyük Marmara depremi sonrasında yaptırılması zorunlu hâle gelen DASK’ın yerine zorunlu afet sigortası ZAS geliyor. Yeni sistem hem depremi hem de sel afetini kapsayacak. Zorunlu Afet Sigortası ZAS ile ilgili değerlendirme yapan Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk, hem konuta hem de konut içindeki eşyalara gelecek zararları kapsayacak bu uygulama ile vatandaşların tek prim ödeyerek, afetler dolayısıyla oluşabilecek kayıpları için kapsamlı bir poliçe alabileceğini söyledi.

Şu anda 3 bin 16 lira olan metrekare teminat bedeli 6 bin liraya yükseleceğini belirten Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk, “Türk Reasürans, hazırladığı tasarıyı Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (SEDDK) gönderdi. Bu yeni uygulama ile teminatlar da enflasyona endeksli olarak her ay artacak. DASK enflasyona endeksli olacak. TÜFE’ye göre her ay belirlenen enflasyon oranında DASK yapılan konutun sigorta bedeli artacak. Yeni düzenleme sonrası ZAS’ın içine artık eşyalar da girecek. Sigorta yaptırılırken ‘ev sahibi misin, kiracı mısın’ diye sorulacak. Vatandaş, ev sahibiyse sadece konut için DASK yapılacak. Konutta kiracı ise Dask’ın içine eşya sigortası dahil olacak” dedi ve “Yeni düzenlemenin 2024’ün başından itibaren uygulamaya girmesi bekleniyor, biz sigorta acenteleri için nasıl bir çalışma olacağını ve bu sürecin nasıl devam edeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz” diye ekledi.

KISACA MONOPOLİ SİGORTA

Monopoli Sigorta, 20 yılı aşan deneyimi ile bugün, risk yönetimi danışmanlığı alanında Türkiye’de en yüksek prim üreten şirketlerden biridir. Sektörde öncü, güvenilir ve tercih edilen bir şirkettir. Sektöre değer katan yenilikçi ürün ve projeler sunar, satış sonrası müşterilerle doğru bir iletişim ağı kurar ve iş ortakları ile arasında sağlam bir “yol arkadaşlığı” ilişkisi vardır.

“Tüm riskleri tek bir poliçede güvence altına alarak hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlamak” düşüncesiyle hayata geçirdiği ve fikir hakkı tamamen Monopoli Sigorta’ya ait olan “MonoPoliÇe” ürünü, sektörün ihtiyaç duyduğu önemli bir eksikliği kapatan bir projedir. MonoPoli Sigorta, MonoPoliÇe ürünü ile 2008 yılı şubat ayında Endeavor Derneği Türkiye Girişimci Adayı, 2008 yılı haziran ayında Endeavor Derneği Uluslararası Girişimcileri seçilmiştir.

2016 Mayıs ayı itibariyle Avrupa’nın önde gelen yatırımcıları arasında yer alan EMF Capital Partners ile güçlerini Türkiye’nin en büyük sigorta acentesi olma hedefi ile birleştirmişlerdir.

Bugün Türkiye’de hayat dışı sigortacılıkta faaliyet gösteren toplamda 26 şirket ile yapılan çözüm ortaklığı sayesinde bir yandan sigorta profesyonellerinin çalışma koşullarını daha işlevsel hale getirerek portföylerini artırmakta, diğer yandan da müşterilerine geniş bir portföy alternatifi sunmaktadır.

Elementer branştaki çözüm ortakları: Ak Sigorta, Allianz Sigorta, Anadolu Sigorta, Axa Sigorta, Chubb, Corpus Sigorta, Generali Sigorta, Groupama Sigorta, Gulf Sigorta, HDI Sigorta, Mapfre Sigorta, Neova Sigorta, Nippon Sigorta, Orient Sigorta, Quick Sigorta, Ray Sigorta, Sompo Sigorta, Türkiye Sigorta, Unico Sigorta, Zurich Sigorta, Demir Sigorta, Acıbadem Sigorta, Mapfre Yaşam, Allianz Yaşam Emeklilik, NN Emeklilik’tir

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DASK yerine Zorunlu Afet Sigortası ZAS geliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin